S láskou tě nenávidím

6. května 2018 v 17:31 | Hemitson |  Recenze na knihy
Název: S láskou tě nenávidím
Název v originálu: Because You Love to Hate Me
Sestavila Ameriie
Překlad: Tomáš Bíla
Nakladatelství: CooBoo, 2018

Konečně jsem se dostala k napsání nové recenze a jsem ráda, že je to zrovna tato kniha 13ti povídek o ničemnosti. Ve zkratce v ní najdete povídky od 13ti různých autorů, kteří vám představí padouchy v trochu jiném světle až vám jich nakonec bude možná i trochu líto.

Já osobně se o této knize dozvěděla teprve v knihkupectví, kde zůstal poslední výtisk a doslova hned na první pohled mě dostal. "Nesuď knihu podle obalu." Já vím, jenže u téhle knihy to jednoduše nejde. Tak povedou obálku jsem už dlouho neviděla, a když jsem si přečetla informace, co v sobě tato kniha skrývá, neváhala jsem ani chvíli a koupila jsem ji. Jaká byla se dočtete v článku.Knihu nebudu recenzovat jako celek, protože zhodnotit 13 povídek od 13ti různých autorů, kteří mají odlišné styly by bylo na šibenici. Proto jsem zvolila variantu, kdy každou povídku krátce zhodnotím. Užijte si čtení!

Krev Imuriv
U první povídky jsem si u jejího konce říkala, že mohli na začátek vybrat jinou... Lepší. Možná je to pouze můj názor a vy máte jiný, to se stává, ale za mě osobně příběh Rhona není něco, co bych si přečetla ještě jednou. Je mi docela líto, že i tuto recenzi začínám negativně.

Jack
Hned něco jiného! Při čtení jsem se ani nezastavila a její konec byl tak překvapivý, že jsem musela nalistovat úvodní větu, kterou jsem si četla stále a stále dokola, protože když povídku dočtete - dostane jiný význam.

Gwen a Art a Lance
Moderní pojetí legendy a mýtu = povídka, kterou jsem proletěla tak rychle, až jsem se divila. Je pojatá formou textovek, což se mi ze začátku zdálo jako zvláštní volba, ale vlastně už si ani neumím představit, že by byla napsána jinak.

Shirley a Jim
Překvapivá povídka, která mě vtáhla ihned do děje a nedovolila mi odtrhnout od ní oči. Já osobně moc padouchů neznám, takže asi nebude překvapením, že jsem o Moriartym slyšela poprvé, každopádně mě příběh dostal a v téhle podobě bych si ho klidně četla i dál.

Co se mi líbí celkově na knize, tak to, že jsou použity různé způsoby. Jak už -ich forma, tak textovky a v případě Shirley a Jima e-mail.

Chvála drobných radostí
Ze začátku mě povídka nehorázně chytla, dokonce i konec byl pro mě překvapující, ale s odstupem času musím říct, že nebyla taková, aby mi už navždy utkvěla v paměti. Na druhou stranu mě ale postava Sigrid bavila. Silně jsem až do konce pochybovala, že to ona je ten padouch a stále si tím nejsem jistá.

Mořská čarodějnice
Nerit, Nerit a zase ta Nerit. Opět jsem si nebyla tak úplně jistá jestli ona je ta zlá. Toužila po lásce a bylo jí jedno, jak se k ní dostane, ale nakonec se vždy dočkala jen zklamání. Koho by to nezměnilo? Každý padouch má před sebou příběh, kdy jím tak úplně nebyl.

Krásný jed
A dostáváme se k mé druhé nejoblíbenější povídce. Téma Medúzy a znásilnění v tomhle podání je něco, co jsem od toho vůbec nečekala. Po přečtení povídky vám to bude dávat smysl.
Ono totiž vidět oběť jako viníka v případě znásilnění je něco, nad čím se pozastavujeme i v dnešní době a bohůžel opravdu se na světě najdou lidi, kteří oběti dávají za vinu to, že vyprovokovala tu druhou osobu k danému činu. Vy byste snad skočili na nahého muže/ ženu hned při prvním pohledu, protože vás tím provokoval/a? Omluvtě mě, ale ne. Nepříjde mi normální dávat to za vinu oběti, která na sobě měla třeba jen krásné šaty do půlky stehen nebo úplé džíny. Normální člověk neznásilní někoho jen proto, že je v něčem oblečený nebo ho přitahuje.

Umíráček
Hned za mou druhou nejoblíbenější povídkou se objevila ta nejoblíbenější. Tenhle příběh mě dostal se vším všudy. Nikdy bych nevěřila, že by mě povídka o smrti mohla takhle zasáhnout. Nechci vám nic vyzrazovat a ani vám tady vypisovat mé rozumy, jako před chvílí, proto vám jen sdělím, že si tuto povídku musíte přečíst. Protože smrt je kluk s hnědýma očima. Kluk s bosýma nohama, rozdrbanými koleny a chybějícím knoflíkem na košili. Kluk s měděnými vlasy a řasami, které se rozestupují jak mračna.

Marigold
Upřímně jsem si při čtení říkala, co je to za blbost, ale jakmile jsem došla ke konci a seznámila se s postavou Marigold a všechno se začalo vysvětlovat, už mi to ani tak špatné nepřišlo. Jen je škoda, že jsem si to uvědomila až u konce.

Ty, ty, pořád jen ty
Zajímavá povídka, zajímavý nápad a motiv masky. Všichni máme svoji masku a není překvapením, že i padouši mají tu svou. Možná to nebyla jedna z těch lepších povídek, ale na odreagování postačila a nemůžu říct, že by byla propadákem.

Julian proti všem pravidlům
Od začátku povídky jsem byla silně na pochybách, kdo je padouch. Je jím snad opravdu Julian? Já tedy stále ještě nevím. Protože ve výsledku vlastně za nic nemůže nebo ano? Moc otázek a záse málo odpovědí.
Upřímně mě trochu rozčiloval styl vyprávění, ale dalo se to překosnout. Co se však překousnout nedá je ukončení povídky. Napsání ještě jedné strany by neuškodilo, zajímá mě, jak to pokračuje dál, ale nechme záměr autora, tak jak je. I když ona vlastně i celá kniha je určitým záměrem, protože autor musí ukázat svůj um na pár stránkách.

Indigo a stín
Zvíře. V každém příběhu je to prokletí a tak to bylo i v tomhle. Samozřejmě vám nemůžu vyzradit zápletku a ani to nehodlám udělat. Každopádně je zajímavé si přečíst povídku o Zvířeti z jiné stránky a z jiného pohledu.

Sera
Přicházíme na svět takoví jací jsme. Nemůžeme to ovlivnit. Teď už to vím, ale dřív jsem to nevěděla.
Povídku jsem přečetla na jeden nádech, vyloženě mě bavila a zároveň ve mně zanechala jakousi stopu. Copak za to Sera mohla, že byla jiná? Nemohla změnit to, kým je. Nikdo nemůže a to, že nás za to ostatní nemají rádi je jejich věc. Stejně jako Sera chtěla, aby byla její sestra šťastná a zadržovala v sobě světlo, se i my občas snažíme zadržovat v sobě to pravé já, abychom uspokojili ostatní. Jenže to se pak nikdo nemůže divit následkům.


Ještě bych ráda dodala, že přečtení stojí opravdu za to. Některé povídky jsou lepší, jiné zase horší, ale není tam žádná, u které bych litovala, že jsem si ji přečetla nebo se doslova chytala za hlavu, co to mělo být. Je to originální zpracování, které si zaslouží čtenáře. Já sama jsem ještě nikdy neslyšela o podobné sbírce povídek, která by nám ukazovala strany padouchů.
U některých povídek jsem se kolikrát zastavila a musela ji vstřebat, protože zprávy, které se v nich skrývají jsou zajímavé a mají své poslání.
Co bych vytkla jsou ty komentáře booktuberů, které mi připadaly úplně zbytečné. Myslím, že každý se dokáže nad danými povídkami pozastavit sám. Osobně jsem je už od poloviny ani nečetla.

Knížku tedy doporučuju, i když nepatří k těm, které bych si dokázala číst pořád dokola. Každopádně jí můžu ohodnotit kladně a to 80%.

Četli už jste tuto knihu nebo jste o ni slyšeli? Co si o ní myslíte?

(S)mějte se!
Hemitson.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 neverbealone neverbealone | Web | 8. května 2018 v 16:46 | Reagovat

Slyším o knize poprvé, ale musím naprosto souhlasit s tím obalem .. skutečně upoutá na první pohled!
Rozhodně zajímavý popis knihy .. nějak pořádně nechápu (ani po tvém popisu :D) o čem vlastně je, ale o to je to zajímavější :D

2 Anička Anička | Web | 12. května 2018 v 8:34 | Reagovat

O knize slyším poprvé, ale zaujala mě :) Mám ráda několik povídek spojených v jednu knihu a též mám ráda střídání různých forem.

www.thewaybya.webriter.cz

3 Blue Jane Blue Jane | Web | 16. května 2018 v 21:27 | Reagovat

Knížku neznám :-( ale má krásný obal ??? i obsah nevypadá zle :-) .

4 Hrašulee Hrašulee | Web | 18. května 2018 v 11:47 | Reagovat

Mě zaujal už jenom název :D A souhlasím s ostatními, obal je taky perfektní :) Recenze vypadá poutavě, knížku jsem neznala, ale klidně bych si ji přečetla :)

5 nika nika | Web | 19. května 2018 v 21:16 | Reagovat

Přesně jak tebe, taky mě hodně zaujala ta obálka! A ten název teda taky :D Osobně moc nemusím, když je v knize několik povídek. Vždycky se to rozjede a najednou je konec a je kompletně jiná povídka, ale občas si to taky ráda přečtu :)

6 Fredy Kruger Fredy Kruger | 19. května 2018 v 23:43 | Reagovat

Muž předmět dal ku očím blíž , - nu
a ihned pak začal číst  tu !!

řka :  " Takovou nádhernou knížku,
kdo na hajzl dal ???  to těžko se vidí !!!

... S láskou ...  S láskou  tě  nenávidím "

slabikuje  a diví se
Džonn  Undda  sedící na  míse...
čte !  hltá  následně  každou  stranu

... zapomněl, že sem šel na velkou stranu !
Čte a je celý vzrušený !!

Marně  na hajzl bušejí !!!

" Otevři ! neser nás !!  no  tak !!"
( řve lidí  před  hajzlem  fronta  )

" Příliš dlouho tam seře !!"

( kdos´ začal páčiti dveře )

Muž v záchodě  surově  zatlačil,
vzal knížku  a bleskově odkvačil !
řka:   " Knížku si doma dočtu !!"

... lidi pak... ( v hojném počtu )
křičejí v záchodě  rozrušeni :

" Ukradl knížku !  papír tu není !"
..." Vytírat prstem ??  možné snad není !!"

" Negramoti !  ti zatracení !"
šept  Undda :  " Je mi z nich na zvracení !!
...... tak krásnou knížku vzít na zadnici ???"

Muž vzrušen  ji čte  - ... doma  ve  sednici ....

7 Lucka Lucka | E-mail | Web | 20. května 2018 v 20:18 | Reagovat

Tak to jsou hezká procenta, už jsem o knize slyšela, ale ještě jsem nečetla. Třeba se k ní taky dostanu. :-)

8 Míša Šislerová Míša Šislerová | E-mail | Web | 21. května 2018 v 14:45 | Reagovat

O knížce čtu poprvé, ale vůbec se nedivím, že jsi po ní šáhla. Obálku má skvělou! A můžu Tě uklidit, sama to dělám, že vybírám knížky dle obalu či názvu :D :D Pokud mě to nějak nezaujme, ani nekoukám, o čem je. Doufám, že sis výlet v zahraničí užila ♥

9 Aires Aires | Web | 24. května 2018 v 23:02 | Reagovat

Tahle kniha mě hodně láká :) Už jenom kvůli té obálce, ta je opravdu povedená :)

10 Adela Adela | Web | 26. května 2018 v 14:24 | Reagovat

U knížky mě zaujal už hned název a přijde mi super, že je to rozděleno na povídky, což mně celkem láká, protože u knížky, která má několik stovek stran, moc nevydržím a nemám moc času. Ale tohle je super - povídku máš prečtenou klidně za večer, když se začteš :) Pěkná recenze, na knížku kouknu někdy v knihkupectví.

11 login hotmail login hotmail | E-mail | Web | 24. října 2018 v 5:55 | Reagovat

I love this post here is more information for us thanks for sharing with us.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama